V Brně se v roce 1976 propadl chodník, žena zmizela v hlubinách

V roce 1976 se na ulici Pekařská propadl chodník přesně v místě tramvajového ostrůvku naproti nemocnici svaté Anny. Do díry tehdy spadli dva lidé. Muže hasiči vytáhli ven, žena ale zmizela v kalné vodě. Část jejích ostatků se našla až v roce 1992.

K tragédii došlo 15. února 1976. Zrovna v rakouském Innsbrucku končily XII. zimní olympijské hry. 

„Ve 12:50 hodin zazněl brněnskou stanicí Lidická poplach. Na ulici Pekařská v Brně se propadla vozovka. K události vyjel velitelský vůz a jedna cisterna, celkem 13 hasičů připravených pomoct,“ popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Na místě hasiči zjistili, že se na tramvajovém ostrůvku u nemocnice propadl chodník a v jámě zůstal muž a jedna žena. „Hasiči muže pomocí žebříku vytáhli ven. Pětačtyřicetiletou Marii Bartošovou, která zřejmě chtěla muži pomoci, se již nepodařilo najít. Zmizela v podzemních hlubinách města Brna,“ dodal mluvčí. Hasiči strávili v sychravém počasí na místě několik hodin. Na základnu se vrátili až kolem půl dvanácté v noci. Po neštěstí se okamžitě začalo zjišťovat, co se vlastně stalo.

Ve vodárně zjistili pokles tlaku, nic s tím ale nedělali

Ukázalo se, že v horní části Pekařské ulice toho dne prasklo šestnáctipalcové vodovodní potrubí z roku 1872. Vytékající voda poškodila kanalizaci a probourala se do dosud neznámých sklepních prostor. Ve vodárně sice zjistili pokles tlaku v potrubí a snížení hladiny ve vodojemech, ale do čistírny odpadních vod žádný zvýšený příval nepřitékal. 

Voda zatím zpod vozovky před nemocnicí svaté Anny odnesla tři sta metrů krychlových zeminy a vytvořila dutinu, která se následně tlakem shora propadla.

Zda za to mohla tramvaj, která právě projela, nebo to byla jen otázka času, již nikdo nezjistí. Kráter, který na ulici vznikl, měl rozměry asi 16 metrů krychlových a hloubku 3 až 3,5 metru. Když voda opadla, začali pracovníci vodárny po tělu ženy pátrat.

Vytěžili tehdy zeminu až do hloubky osmi metrů a pomocí speciální techniky prohledali cestu až k modřické čističce odpadních vod. Pohřešovanou ženu ale nenalezli. Dalších deset let ležel spis Marie Bartošové na policejní služebně. Poté ho policisté skartovali a žena byla prohlášena za mrtvou.

Našla se jen část těla se zbytkem kalhot a lebka

V roce 1992 však našli dělníci při odstraňování nelegální skládky u kanalizační výpusti na Kšírově ulici pozůstatky spodní části lidského těla. O půl roku později byla nalezena v Brně-Černovicích na louce poblíž řeky Svitavy lebka. Ostatky se podařilo identifikovat až v roce 1994 podle zachovalé části kalhot s atypicky tvarovaným klínem. Manžel oběti si tehdy vzpomněl, že manželka nosila krimplenové kalhoty a protože byla silnější postavy, všila si do nich klín, což odpovídalo nálezu. Podle některých odborníků to ale ostatky Marie Bartošové nejsou. Nikdy nebyly provedeny testy DNA a je prý technicky nemožné, aby se tělo dostalo tak daleko. Nejpravděpodobnější podle nich je, že ostatky ženy stále leží někde pod Pekařskou ulicí, možná dokonce pod nemocnicí svaté Anny. Tragickou událost dnes připomíná pamětní deska na stěně blízkého domu z roku 1993.