Alexandrit, tajemný kámen Ruska

Alexandrit  kámen duality, kouzelný drahokam, štěstí i neštěstí podle  kontextu doby a kultury. Nikdy nepřestane být obdivován  astrology i mineralogy na celém světě. Jeho zásoba na Urale je již vyčerpána. Nyní se těží i v jiných oblastech světa, je vyráběn také synteticky, ale legenda o Alexandritu z Uralu stále žije.  

V antikvariátu mne zaujala zašlá  kniha  spisovatele N.S.Leskova (1831-1895) , který při svých cestách i několikrát navštívil Prahu.  Povídka s názvem „Alexandrit“ a podtitulem „skutečná událost v mystickém zabarvení“ vybízí k pátrání po osudech tohoto zvláštního krystalu odrůdy chrysoberylu, který se řadí mezi nejdražší drahokamy. Je opředen mnoha legendami, které se pojí s historií a tajemstvími spojenými s posledními ruskými cary. Rok 1833, pohoří Ural – místo, kde se odděluje Evropa a Asie – smaragdové doly nedaleko Jekatěrinburgu. Na konci dne jeden z horníků přinesl kameny, které považoval za smaragdy k ohni a jejich zelenomodrá barva se jako mávnutím kouzelného proutku změnila v brilantní odstín červenofialové až malinové. Zpočátku byli horníci zmateni a když ráno za denního světla se kameny opět zbarvily na zelenomodrou barvu, uvědomili si, že nalezli nový  a tajemný klenot. Finský mineralog mu dal jméno Diaphanite, avšak byl to ruský šlechtic L.A.Pierowskii, který se chtěl zalíbit carské rodině a okouzlen barvami, které připomínaly staré ruské vojenské barvy, věnoval krystal r.1834 budoucímu ruskému caru Alexandru II., k jeho 16.narozeninám a na jeho počest ho přejmenoval na Alexandrit. Kámen s neobvyklou dualitou barev se stal národním kamenem carského Ruska a navždy se spojil s osudem carské rodiny.    

Zvláštní je i srovnání změny barev  kamene s osudy  ruské monarchie. Alexandr II., zvaný též car „osvoboditel“  byl velkým reformátorem – symbolicky zelená barva kamene ve dne , přežil 11 pokusů o atentát, který se mu nakonec stal osudným /stal se obětí rodícího se terorismu a  r.1881 zemřel rukou atentátníka, který po něm hodil  podomácku vyrobenou bombou/, symbol červené barvy v kameni – barvy krve.

Také osud posledního ruského cara Mikuláše II. je spojen se symbolikou barev kamene. Období šťastného života carské rodiny, vystřídal nešťastný konec v Jekatěrinburgu, jen 45 mil od nálezu prvního Alexandritu pojmenovaném podle jeho dědečka  Alexandra II. V oblečení  jeho čtyř dcer se našlo mnoho drahokamů, včetně Alexandritů, zašitých v oblečení a tvořících jakousi neprůstřelnou vestu při masakru ve sklepě domu, kde byla rodina vězněna a zavražděna ruskými bolševiky r. 1918.  Bylo vypáleno celkem 103 střel. Někdy bývá Alexandrit nazýván prorockým  drahokamen, protože se mění v  umírajícím dni na červený , stejně jako dynastie Romanovců skončila v hrozném krveprolití. Další záhadou spojenou s Alexandritem se zdá být i obraz s podobiznou Alexandry Fjodorovny, což byla matka Alexandra II. Jsou známy různé verze tohoto jejího portrétu, na každé však mají kameny na perlovém   závěsu a na šatech jinou barvu, zdají se být ideálními Alexandrity. Podivné na celé záležitosti s obrazem však je, že v době vytvoření obrazu  před rokem 1830   nebyl ještě alexandrit  objeven a v této kvalitě se nemohl mezi ruskou šlechtou vyskytovat. Po II.světové válce se drahokamu říkalo „ kámen vdov“ vzhledem k tomu, že jako národní kámen se skoro v každé rodině  vyskytoval /ať již pravý  či již v syntetické podobě /. V kontextu velkých ztrát života mužů ve válce /přes 7mil/.se v každé rodině vyskytovala také  vdova, která tento kámen vlastnila.

Alexandrit  je kámen blíženců, kterým vládne planeta Merkur, kámen přeměny, stimuluje vášeň a posiluje prosperitu. Je jedním z nejcennějších  výtvorů přírody. Kameny nad 1 karát dramaticky zvyšují jeho cenu a síla jeho barevného efektu vždy záleží na lokalitě výskytu. Kameny z Uralu jsou však již unikát podpořen legendami a svým příběhem.

Martina Horňáková, redaktorka Tajemnamista.cz