Ďáblův most, který se nesmí přejít

Kromlau je malé městečko ležící na severním okraji okresu Görlitz severně od města 
Weisswasser.Nemá ani 2 000 obyvatel, zato má zámecký zato má zámecký park, 
který je svojí rozlohou 200 ha vůbec největší v Německu.

Most jako z pohádky, který má však strašidelný název – to je Rakotzbrücke neboli Ďáblův most v německém městě Kromlau. Fascinuje tím, jak spolu se svým odrazem na hladině vytváří dokonalý kruh. Je proto hojně vyhledáván turisty a fotografy. Nezkoušejte však po tomto mostě přejít – se zlou byste se potázali.

Pokud hledáte zajímavé památky ve spolkové zemi Sasko, pak Rakotzbrücke by neměl chybět ve vašem cestovním seznamu. Tento architektonický zázrak najdete u městečka Kromlau nedaleko polských hranic. V roce 1860 jej nechal postavit Friedrich Hermann Rötschke, rytíř z Kromlau. Ovšem tím, jak neobvykle a současně nebezpečně most vyhlíží, se mu dostalo přívlastku ďábelský, neboť lidé měli dojem, jako by jej postavil sám Satan. Jeho vysoký, úzký kamenný oblouk se klene přes Rakotzsee –Ďáblovo jezero a odrazem na klidné vodní hladině dotváří dokonalou iluzi kruhu.

Neobyčejný most však ve skutečnosti postavily ruce obyčejných smrtelníků – z velkých kamenů zasazených přímo do mostního oblouku a šedých bloků čediče.Čedičové bloky byly přivezeny z různých lomů v Sasku, Švýcarsku i z Čech.

Architekt, který most navrhl, zřejmě nadřadil estetické hledisko nad jeho praktické využití. Nejeden by zapochyboval, zda měl vůbec sloužit k přecházení. Pravdou je, že na most je dnes zakázáno vstupovat kvůli zachování památky pro budoucí generace. Návštěvník se musí spokojit jen s tím, že most bude pozorovat a fotit. Zvlášť magický dojem prý vyvolává při východu či západu slunce.

Park založil Friedrich Herrmann Rotschke roku 1844 po vzoru anglických parků a postupně jej vybavil různými pseudohistorickými artefakty, které by romantickým spisovatelům mohly posloužit jako kulisy pro celou knihovnu románů.

Možná že umělecké ruiny opradu přibývaly podle přečtených svazků, kdo ví? Na konci 19. století nastala etapa, která dala parku prakticky dnešní půvab.Roku 1889 Friedrich Leopold von Egloffstein nechal lesopark osadit tisíci azaleami a rododendrony, které dnes květen co květen jezdí obdivovat turisté z celého světa.

Autor: Yvonne K./extrastory/ Jiří Vítek

Vstupné: 2,50 €

Otevírací doba:
Od pondělí do pátku od 7:30 do 16:00
Sobota (květen až říjen) od 10:00 do 12:00

MAPA ZDE V ODKAZU

Od Prahy  224 km

Od Brna    433 km

Z Ostravy   450 km