Zámek Lemberk a kroky záhadného strážce

Lemberk (německy Lämberg) je zámek, který vznikl přestavbou hradu v 16. století. 
Nachází se 3 km severovýchodně od městečka Jablonné v Podještědí na katastru obce 
Lvová v okrese Liberec ve stejnojmenném kraji. 

Původně gotický hrad byl vystavěný ve 40. letech 13. století Havlem z Lemberka, manželem sv. Zdislavy. V polovině 16. století byl přestavěn na renesanční zámek, a mezi léty 1660–1680 upraven do současné raně barokní podoby. Od roku 1726 byl v držení Gallasů, později Clam-Gallasů, kteří jej vlastnili až do roku 1945.

Jedinečná barokní štuková výzdoba, původní Zdislavina světnička, rytířský sál, černá kuchyněa clam-gallasovský apartmán z 19. století Vám ukážou bohaté dějiny zámku. Nezapomenutelným pro Vás jistě bude i bajkový sál s kazetovým stropem z roku 1610.

Jako každý zámek má i tento svoji dlouhou historii s mnoha příhodami, pojďme se ale raději podívat na to, co se tu děje dnes. Jedna z předchozích kastelánek tu pravidelně slýchávala těžké a dunivé kroky z chodby, na duchy nevěřila a tak byla přesvědčena o tom, že se jedná o žert. Proto si jednoho večera na šprýmaře počkala s baterkou v ruce. Když z chodby zaslechla těžké a dunivé kroky okovaných bot a zabrání za kliku, rozsvítila baterku a rychle otevřela, k její hrůze byla chodba prázdná. Zámek také přitahuje skupinky badatelů a dobrodruhů, kteří se tu mnohdy rozhodnou přespat.

alemb

 

I ti mají své příhody s dunivými kroky z podkroví. Něktěří dále mluví o slyšení dětského pláče a následném zděšení prázdnoty a uvědoměním si, že jsou na zámku „sami“. Ti, kteří tyto kroky slyšeli, je přirovnávají ke krokům starého může, který táhne něco těžkého.

MAPA ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *