U Dvou koček zůstal mrtvý kuchař bez rukou

 

Uťaté ruce ubitého kuchaře z pivnice U Dvou koček před 35 lety vstoupily do legend pražské kriminalistiky. Byl to kus chlapa a žádný zbabělec. I tenhle fakt se možná stal kuchaři ze známé pivnice v centru Prahy 19. února 1981 brzy ráno osudným.

Společnost se po zavíračce hospůdky, kde popíjela, rozhodla vloupat do své další oblíbené restaurace U dvou koček. 

Pověst o vraždě ve slavném lokálu se rozeběhla po celé Praze navzdory tomu, že o ní do médií problesklo jen pár řádek. Hovořilo se o tom, že kuchaři uťal nenechavé ruce žárlivý partner jeho družky. Neméně pestrá verze popisovala, že „u Koček jela valcha“. V téhle ilegální herně se měly točit desítky tisíc korun z kapes obehraných karbaníků se přesypat k pozdější oběti. Ani to se však nepotvrdilo. Pokud si kuchař zahrál, tak jen nějakou méně nebezpečnou hru pro ukrácení dlouhé chvilky se známými. Kriminálka tehdy zaznamenala i jedno doznání. Zprvu to vypadalo nadějně a za mladíkem zapadly dveře cely předběžného zadržení. Vzápětí se však zjistilo, že kajícník ví o věci hodně málo. Půl roku po vraždě v hospodě bezpečnost případ odložila.

udvou

Nečekaná výpověď

V archivu ležel svazek „Kočky“ tři roky. V roce 1984 se před kriminalisty nečekaně rozpovídala družka Jiřího Doležala, prostitutka Petra. Stačilo rozbít okno ve dvoře a otevřít si zevnitř dveře. Tři muži a žena pobrali alkohol a cigarety, jenže v tu chvíli se v provozovně objevil kuchař. Zloděje znal, byli to štamgasti, asi proto doufal, že jim krádež rozmluví. Jenže opilci se na kuchaře vrhli a jeden z nich ho začal bít tyčí na rolety. „Na kuchařovu hlavu vrah vedl celkem devět ran. Pak mu usekl ruce řeznickou sekerou v předloktí, zabalil je do novin a odnesl. Jedna z useknutých končetin byla později nalezena v korytu řeky Rokytky,“ popisovala událost Večerní Praha (VP).

Vraha, který byl dokonce v minulosti odsouzen k trestu smrti, ale jehož případ se musel stále došetřovat, smrt nakonec dohnala. Zemřel v cele. Žena byla doživotně umístěna do psychiatrické léčebny. „Její duševní obzor je natolik pustý, že zde se obžaloba nemá čeho chytit,“ psala tehdejší VP. Zbývalo tak potrestat dva zbylé pachatele. Těm přesně před dvaceti lety soud vyměřil za vloupání osm a půl roku ve vězení.

MAPA ZDE