Hitlerova škola v Jihlavě pro elitní nacisty

Jediná nacistická škola mimo území Třetí říše stála v jihlavském parku Heulos. Mládež se zde učila naprosté oddanosti nacistické myšlence i Adolfu Hitlerovi. Přes mřížovaná vrata v jihlavském parku Heulos prosvítá silueta germánského zámečku, který tu na počátku čtyřicátých let vyrostl pod taktovkou nacistického režimu.

Školu slavnostně otevřel německý státní ministr pro Čechy a Moravu Karl Hermann Frank 26. dubna 1944. Výstavba i následný chod školy byl pro veřejnost tabu. Vše probíhalo v naprostém utajení.  Výstavba byla přísně hlídaná a oddělená ostnatými dráty. Na tom se podílely i jednotky SS a německá protektorátní policie. Po válce jsem si psal se sestřičkou z jihlavského sirotčince. Vzpomínala, jak se občas s dětmi dostala na druhou stranu potoka, a jak je strážní odtud vyháněli.

hh2

Do jihlavské Adolf Hitler Schule vybrali Němci prominentní studenty z celé Říše. Ti se tu měli připravit na svá budoucí povolání. V archivu se téměř žádné informace nedochovaly, výuka ale patrně byla na všech školách podobná. Velký důraz se kladl na jazyky, fyzickou zdatnost a poslušnost. Byly zde také studenti, kteří částečně ovládali češtinu. Ti byli předurčeni, aby ve slovanských zemích konali funkce komisařů. Budoucí studenti pochopitelně museli skládat přijímací zkoušky. Hlavním kritériem ovšem nebyly znalosti. „Komise třeba otevřela okno a řekla: ‚vyskočte z okna.‘ Kdo se zarazil, tak měl smůlu. Jedině ten, kdo žil oddaností nacistické myšlence a Adolfu Hitlerovi, málem skočil. Někteří prý i skočili, dole však byla údajně připravená plachta.

hh4.JPG

Po válce před budovou Hrádku zůstala jen obrovská hromada popela ze spálených dokumentů a v místních přetrvával i nadále strach. V roce 1946 se do opuštěného Hrádku vydala dvojice dívek (16). Lákalo je dobrodružství a tajemno onoho místa. „Dovnitř jsme se dostaly oknem v přízemí,“ píše v dopise z roku 1999 Iva Šimková archiváři Vilímkovi. „Ocitly jsme se přímo v kuchyni, kde se na zemi válela spousta zakrvácených chomáčů vaty a gázy. Šly jsme do poschodí, kde jsme vstoupily do velkého sálu. Jeho zdi byly vymalovány málo oblečenými či nahými postavami žen a mužů v nadživotní velikosti. Dostaly jsme najednou strach a utekly,“ popisovala poválečnou návštěvu Hrádku Iva Šimková. „Kam se poděly ty malby, nikdo neví,“ říká Vilímek.

hh3

„Jestli je někdo odstranil, nebo je zamaloval, nevíme. V roce 1947 pak dostala Hrádek jako internát do užívání učňovská mládež. Z výzdob se dochovala jen proměna Germána ve skutečného árijce,“ poukazuje badatel na sérii fotek germánských dřevořezeb. Dnes je budova někdejší nacistické školy po celkové rekonstrukci za zhruba 40 milionů korun v majetku Policie ČR.

Zdroj : Český rozhlas

MAPA ZDE