Místa s léčivou energií: Potštejn u Vamberka

Potštejn je obec v Královéhradeckém kraji v okrese Rychnov nad Kněžnou. 
Nachází se zhruba 4,5 km jihovýchodně od Vamberk.
Městečku Potštejn, které proslulo pověstí o pohádkovém pokladu, vévodí zřícenina kdysi majestátního hradu. Hrad byl v historii dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. (ačkoli Karel tenkrát ještě nebyl král).

Hrad_Potštejn_04

Poklad tu údajně schoval odbojný rytíř Mikuláš, který se ve 14. století živil loupením po okolí. Poklad pak hledal ve zpustlém hradu hrabě Chamaré a hledal tak usilovně, až hrad poddoloval.

Osudy hraběte Chamaré inspirovaly dokonce spisovatele Aloise Jiráska k sepsání románu Poklad. Příběh hledání pokladu byl i zfilmován. Hrabě totiž hledal neuvěřitelných pětatřicet let. Jedna z pověstí říká, že opravdu našli podivné dveře k pokladu. Objevil se však na nich nápis: Ještě není čas! Pak se ozval děsivý řev, kopáči vzali nohy na ramena a hrabě nechal dveře zazdít. Ale kdo ví, možná v některé z tajných chodeb odpočívá poklad dodnes.

Zřícenina je dnes pouhým nepatrným torzem kdysi neobyčejně mohutného hradu. Je opředena pověstmi, které svým množstvím odpovídají někdejší rozloze i slávě. Zajímavá je zejména hradní studna, respektive její zbytky. Údajně kdysi sahala jako nějaký trychtýř až do Divoké Orlice, která pod hradem teče. Když byl hrad dobyt, skočil jeho pán raději do studny, než by padl do zajetí. Lid věřil, že skončil v Orlici a zachránil se. Dále jsou zde pozoruhodné tzv. svaté schody, v nichž byly zazděny ostatky svatých. Na hrad přicházeli poutníci a vystupovali vkleče po schodech až k oltáři. Ostatky později zmizely. Podle jedné z verzí je odnesli dva poutníci, kteří se na hradu na čas usadili. Podle druhé verze prodali ostatky majitelé hradu klášteru v Králíkách. Každopádně je tu jeden záhadný nápis. Co obsahuje? Podle jednoho výkladu odkazuje na ukrytý poklad.

Hrad_Potštejn_nad_Orlicí_03

Olga Krumlovská upozorňuje: „Návštěvu hradu lze doporučit při jakýchkoli vážných zdravotních potížích. Zdejší energie podpoří léčbu nemoci, případně vyburcuje obranyschopnost vašeho organismu. Ideální by bylo, kdybyste, jako to činili kdysi věřící, vystupovali vkleče po schodech a s každým dalším schodem si představovali, že vás nemoc opouští.  Je vhodné se o tom ubezpečovat zároveň slovně, říkat si, že je vám lépe a lépe. Protože vám to ale nejspíš umožněno nebude, budete muset po schodech nahoru kráčet. V tom případě se alespoň na každém stupni na chvilku zastavte a zamyslete.

Vyslovte přitom přání, aby se vám ulevilo a nemoc o kousíček ustoupila. V trpělivosti a víře je vaše síla, uvidíte, že vám tato terapie pomůže a možná vás i zachrání před zhoubnou nemocí.

Zdroj: http://www.spirit.cz/

Mapa zde