Tajemný hřbitov v Bohnicích

Večer husí kůže a přebíhající mráz po zádech, ve dne klidné a nádherné místo. Přesně to lze pocítit na nejponuřejším místě Evropy. Z hrobů hřbitova v pražských Bohnicích sálá tajemno až za stará železná vrata.

Bohnická léčebna byla založena v roce 1903 a hřbitov pro její chovance vznikl o šest let později. Nepohřbívali zde jen pacienty z Rakouska-Uherska, ale také pacienty z italského ústavu v Perginu, kteří sem byli evakuováni v roce 1916. Těmto pacientům nechal na hřbitově instalovat vzpomínkovou desku diktátor Benito Musollini.

Bohnický hřbitov bláznů

Je tu hrob vraha Otýlie Vranské?

Otýlie VranskáZajímavostí je, že zde má ležet podle pamětí již zesnulého špičkového kriminalisty Miloslava Nečáska ivrah Otýlie Vranské, pitevní laborant Pavlíček, který se Nečáskovi soukromě přiznal v roce 1933 a v Bohnicích spáchal o dvacet let později sebevraždu oběšením. Policista Nečásek byl například hlavním vyšetřovatelem brutální vraždy Herty Černínové z roku 1951 známý také jako případ “Kvadratura ženy”. Nečásek určitě nebyl žádný pohádkář a lovec laciných senzací. Jak víme vrah Otýlie Vranské nebyl nikdy dopaden a jde o jeden z nejzáhadnějších případů v dějinách naší kriminalistiky.

Je tu hrob atentátníka na arcivévodu Ferdinanda d’Este?

Gavrilo PrincipMožná ještě větší záhadou a zajímavou konspirační teorií je, že na bohnickém hřbitově údajně leží svůj věčný spánek i Gavrilo Princip – muž který 28. června 1914 v Sarajevu spáchal atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este. Princip zemřel na tuberkulózu 28. dubna 1918 v českém pevnostním vězení Terezín, následně byl pohřben v neoznačeném hrobě a v roce 1920 exhumován a odvezen do Bosny, když hrob určil pouze jeden český voják z pevnosti.

Podle mých nejčerstvějších informací se bohnický hrobník Slavata, vyslýchaný v roce 1942 na Gestapu, a v úplně jiném souvislosti, vyjádřil, že byl přímým účastníkem nestandartního nočního pohřbu 1. května 1918 za účasti vojáků z Terezínské pevnosti. Nebožtík byl tehdy zapsán jako Karel Chotěžovský a o pohřbu měl hrobník přísně zakázáno hovořit.

branka

MAPA ZDE